Saematerjal
Ehituslik saematerjal
Hankige ehituslik saematerjal Saaremaa suurimast puidupoest. Javicar laualaos on lai valik standardmõõtmetes kuivatamata prussid, kuivatatud prussid ja lauad ning immutatud saematerjal. Lisaks leiab meie tootevalikus servamata laudu (mänd, haab, saar, lepp, kask) ning servamata planku (männiplank, tammeplank, kaseplank, lepaplank, haavaplank, saareplank).
Saematerjali hind sisaldab käibemaksu.
Saematerjali müük
Javicar on saematerjali müügiga tegelenud üle 25 aasta. Pikaajalise tegevuse jooksul on meil välja kujunenud kindlad koostööpartnerid ja tarnijad. Seoses sellega suudame pakkuda laias valikus kvaliteetseid puittooteid.
Tänu olemasolevatele seadmetele suudame täita operatiivselt ka klientide eritellimusi:
- pikkusesse järkamine,
- vajaliku ristlõike saagimine,
- hööveldamine,
- aialippide valmistamine,
- puidu värvimine.
Meie kogemustega puiduspetsid leiavad parima lahenduse nii firmade projektimüügi suuremate koguste, kui ka erakliendi väiksemate soovide puhul – võtke meiega julgelt ühendust.
Lisaks toome tõstukitega varustatud autodega materjali õigeaegselt objektile. Väiksemate koguste puhul pakume meie materjali kojuveoks tasuta järelhaagist.
Tänu headele koostööpartneritele oleme suutelised materjali tarnima üle kogu Eesti.
Saematerjali omadused
Üldjuhul kasutatakse ehituses männi ja kuuse saetud puitu. Seda eelkõige konstruktsioonides ja viimitlusmaterjalina nii sees kui väljas. Oma omadustelt on kuusk ja mänd üsna sarnased ning neile lubatud koormused on samas suurusjärgus. 18 %-se suhtelise niiskuse juures on männipuidu erikaal keskmiselt 490 kg/m3 ja kuusel 460 kg/m3. Välisilme poolest erineb männipuit oma punaka keskosa ja kollaka välisosaga ühtlaselt heledast kuusest.
Saematerjali kvaliteet
Kuna puit on looduslik materjal ja kvaliteedi määramine ei ole alati üheselt mõistetav, siis loetakse heaks tavaks, et vähemalt 90% materjalist peab vastama kvaliteediklassi nõuetele.
Saetud materjali kvaliteediklassid jagunevad A,B,C,D, millest madalaim on D ja kõrgeim A klass. Üldjuhul sorteeritakse saetud puit kombineeritud kvaliteediga ABC, milles esineb nii A, B kui ka C kvaliteediklassiga materjali. Peamiselt on kvaliteedi põhilisteks teguriteks materjali okslikkus, okste suurus ja arv. Samuti arvestatakse sorteerimisel ka kõigi teiste puidurikete esinemist nagu vaigupesad, praod, poomkant, värvimuutus, mädanik, putukakahjustused jne.
Javicari tootevalikus on ehituslik saematerjal kvaliteediga:
AB (SF) – kvaliteetne materjal hea mõõdupüsivuse ja vormiga, ei ole lubatud oksaauke, läbivaid lõhesid. Võib esineda vähest “musta oksa”
ABC (PF) – täiskantne materjal, esineb “musta oksa” ja vähest värvimuutust
Mõõdud
Saematerjali toodetakse tavaliselt standardsete ristlõigetega, mis on aja jooksul välja kujunenud tollimõõdustikust ja ehitustraditsioonidest lähtuvalt. Okaspuu materjali toodetakse enamasti pikkustega 3,0-6,0 m ning 30 cm sammuga ehk siis 3,0m, 3,3m, 3,6m, 3,9m jne.
Kuivatamata saematerjal
Saepuit ei ole peale saagimist kuivatatud, mille niiskuse sisaldus võib kõikuda väga suurtes piirides (14-250%). Puit on hügroskoopne materjal, mis tähendab, et teatud aja jooksul omandab ta ümbritseva keskkonnaga sarnase niiskusesisalduse. Seega sõltub puidu niiskus sellest, kui kaua ja millistes tingimustes on puitmaterjal seisnud. Eesti kliimavöötmes kuivab puit looduslikult niiskuseni 14-18 %. Tavaliselt kasutatakse kuivatamata materjali näiteks saalungite, tellingute, rakiste, ajutiste ehitiste jne rajamiseks.
Kuivatamata saematerjal mõõdud:
kuivatamata prussid – paksus 100 – 250 mm / laius 100 – 250 mm / pikkus 3,0 – 6,0 m
Kuivatatud saematerjal
Puitu kuivatatakse lähtuvalt kasutusalast reeglina niiskuseni 18±2% ehk transpordikuiv või 10–14% ehk tislerikuiv. Puidu niiskust määratakse tavaliselt protsendina tema kuivkaalust, mis tähendab, et tegemist on suhtelise niiskusega. Puidu kuivatamine 18%-ni on piisav kasutamiseks välistingimustes ja ehitusel ning samuti piisav materjali säilitamiseks ja hööveldamiseks.
Kuivatatud puidu eelisteks võrreldes kuivatamata puiduga on säilivuse, tugevusomaduste ja isolatsioonivõime paranemine, liitmisvõimaluste ja pinnatöötlemise võimaluste laienemine ning materjalide käsitlemise lihtsustumine.
Kuivatatud saematerjal mõõdud:
- kuivatatud saelauad – paksus 22 – 32 mm / laius 50 – 200 mm / pikkus 3,0 – 6,0 m
- kuivatatud prussid – paksus 50 – 100 mm / laius 50 – 250 mm / pikkus 3,0 – 6,0 m
Seotud kategooriad:
- Kuivatatud prussid ja lauad
- Kuivatamata prussid
- Servamata lauad
- Servamata plangud
- Höövelmaterjal
- Immutatud puit
- Immutatud saelauad
- Immutatud saetud prussid